Kupując pościel dla dziecka, trzeba mieć świadomość wielu zagrożeń związanych z tym, wydawałoby się, błahym zakupem. Tymczasem niebezpieczeństw jest wiele, a są one związane głównie z szerokim asortymentem wątpliwej jakości produktów dostępnych na rynku, sprowadzanych głównie z krajów azjatyckich. We wszelkiego rodzaju sklepach, czy to stacjonarnych, czy internetowych, można kupić dosłownie wszystko, pościel w każdym rozmiarze i kolorze, wykonaną z przeróżnych tkanin. Jeśli dodamy do tego możliwość zakupu w niskiej cenie, łatwo możemy wpaść w pułapkę, co później będzie skutkować przykrymi konsekwencjami w odniesieniu do jakości produktów i ich utrzymania, komfortu użytkowania, a nawet zdrowia naszych pociech. Dlatego lepiej nie ulegać takim pokusom, gdyż naturalna pościel jest najlepsza dla naszego maleństwa.

 Zalety pościeli bawełnianej

Najlepszym wyborem w przypadku pościeli naturalnych dla dzieci jest pościel bawełniana, co potwierdzają liczne badania oraz opinie lekarzy dziecięcych. Bardzo dobra „reputacja” bawełny znana jest od tysięcy lat. Służy ona do wyrobu różnych tekstyliów, w tym tych wykorzystywanych jako odzież czy pościel. Dlaczego bawełna cieszy się tak dobrą sławą i przez tak długi okres, mimo zalewu rynku poprzez sztuczne materiały, wydaje się, że jest wciąż niezagrożona? Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że „natura zawsze się obroni”, ale obroni też nasze dzieci. Pozytywnych właściwości pościeli naturalnych jest wiele, poczynając od tego, że w ich przypadku wywołanie alergii jest bardzo niskie, w porównaniu do tkanin z włókien syntetycznych czy sztucznych.

Mówiąc o właściwościach pościeli naturalnych, nie sposób nie wspomnieć o tym, że zapewniają one podczas snu i wypoczynku wygodę oraz komfort z uwagi na swą delikatność i to, że są bardzo przyjemne w dotyku. Poza takimi aspektami bardzo ważna jest też wentylacja, jaką zapewniają tkaniny naturalne, oraz fakt, iż bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Wśród zalet pościeli bawełnianej istotne jest także to, że można je prasować w wysokiej temperaturze (co jest wskazane w odniesieniu do zapewnienia higieny naszym dzieciom), dzięki czemu pozbywamy się groźnych zarazków i bakterii, które mogą wywoływać infekcje. Łatwość prasowania, a przez to oszczędność czasu, nie jest też bez znaczenia dla osób wykonujących tę niezbędną czynność.

Wśród godnych uwagi zalet pościeli bawełnianej bardzo ważna jest też wytrzymałość. Wielokrotne pranie, prasowanie, wysokie temperatury to czynniki, które, jak mogłoby się wydawać, narażają tkaniny na szybkie zniszczenie. Tak się jednak nie dzieje, jeśli wybierzemy tekstylia z bardzo dobrych gatunkowo materiałów. Przykładowo, prześcieradła spośród wszystkich elementów pościeli są narażone na największe pod względem użytkowania zużycie. Jednak prześcieradło naturalne jest bardzo trwałe i wytrzymałe, co zawdzięczamy wysokogatunkowej bawełnie, odpornej na tego typu „mechaniczne” uszkodzenia znacznie dłużej niż w przypadku prześcieradeł sztucznych czy syntetycznych.

Dokonując wyboru pościeli naturalnej, trzeba mieć jeszcze na uwadze fakt, by była ona uszyta z tkanin posiadających odpowiednie certyfikaty, np. te ze znakiem Oeko-Tex, potwierdzające najwyższą jakość i zapewniające bezpieczeństwo zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci.

Poszukując więc pościeli dla dzieci, postaw na pościel bawełnianą, bo to w 100% naturalny i najlepszy wybór dla Twojej pociechy. Jeśli ponadto cenisz też oryginalne wzornictwo, inspirowane naturą i skandynawskim stylem, zapraszamy do zapoznania się z propozycjami Maamut.

 

Przeczytaj także: Zalety bawełny pościelowej