Myśląc o dzieciach, zawsze mamy na uwadze zapewnienie im bezpieczeństwa, dlatego z wielką uwagą dbamy o ich otoczenie. Przejawia się to m.in. w ostrożności, jaka towarzyszy nam w wyborze wszelkich artykułów dla dzieci, takich jak żywność, kosmetyki czy zabawki, ale też innych produktów, z którymi styka się ich delikatna skóra, jak np. pościel. Wybierając pościel dziecięcą, szczególną uwagę należy zwracać na to, by tkaniny, z których została uszyta, posiadały certyfikaty świadczące o ich bezpieczeństwie.

Jak uchronić dzieci przed toksycznymi substancjami?

Produkcja tkanin najczęściej wiąże się ze stosowaniem wielu chemicznych substancji na różnych jej etapach, począwszy od uprawy roślin (np. bawełny czy lnu) i zwalczania chemią chwastów czy szkodników, na procesach fabrycznych, takich jak barwienie, drukowanie, nadawanie plamoodporności itp., kończąc. Jak przed tym uchronić nasze dzieci? Najlepiej wybierać sprawdzone pościele, opatrzone godnymi zaufania certyfikatami, które dają nam pewność, że pociechy mogą spać spokojnie.

Znak bezpieczeństwa Oeko-Tex

Producenci pościeli dla dzieci powołują się na wiele różnych certyfikatów, w gąszczu których łatwo się pogubić. Z pewnością na uwagę zasługuje Oeko-Tex Standard 100, będący niezależnym systemem certyfikacji bezpieczeństwa dla branży tekstylnej, a równocześnie najbardziej rozpoznawalnym tego typu znakiem na świecie od 1992 r. Służy do oznaczania zarówno surowych, jak i wykończonych materiałów oraz procesów produkcyjnych. Co istotne, według standardów Oeko-Tex certyfikat wydawany jest dopiero wówczas, kiedy produkt spełnia wymogi w zakresie wszystkich elementów danego artykułu, które go tworzą (w tym: nici, nadruki, guziki, zamki, zatrzaski itp.). Wybierając artykuły z tym znakiem, mamy pewność, że są one sprawdzone pod kątem ponad 100 parametrów. Szczegółowe badania pozwalają na eliminację takich materiałów, w których wykryto m.in. pestycydy, chlorofenole, niedopuszczalne barwniki azowe, rakotwórcze czy alergizujące, ekstrahowalne metale ciężkie i wiele innych, które mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Kiedy przeprowadzone zostaną wszystkie drobiazgowe testy, a wynik okaże się korzystny, wówczas wydawany jest certyfikat bezpieczeństwa Oeko-Tex.

Bezpieczeństwo to jedno z głównych haseł, w oparciu o które działają pościele dziecięce Maamut, który wie, że dzieci najlepiej czują się otulone w delikatne tkaniny z bawełny, ozdobionej wzorami inspirowanymi naturą. Dlatego produkcję każdego artykułu poprzedza drobiazgowa selekcja certyfikowanych tkanin, farbowanych w oparciu o atramenty pigmentowe, z których szyte są tekstylia wolne od substancji toksycznych.