Kupno dobrej jakościowo bielizny pościelowej nie wystarczy, aby zapewnić dziecku przyjemny i komfortowy sen oraz przebywanie w pieleszach tym naszym pociechom, które w łóżeczkach spędzają najwięcej czasu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji pościeli dla dziecka możemy ją bardzo długo utrzymywać w dobrym stanie, a tym samym zaoszczędzić pieniądze. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze pościele bawełniane ulegną zniszczeniu, jeśli nie będą prawidłowo użytkowane i utrzymywane.

Wietrzenie pościeli

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z najpopularniejszymi tekstyliami bawełnianymi, czy wyrobami z innych materiałów, jednym z bardzo istotnych, a często niedocenianych elementów w pielęgnacji pościeli, jest jej regularne wietrzenie, bez względu na porę roku. Wystawianie bielizny czy to na działanie promieni słonecznych, czy mrozu pozwala pozbyć się wielu drobnoustrojów. Nawet krótkie wietrzenie w pochmurny dzień sprawia, że pościel nabiera świeżości i przyjemnego zapachu.

Pranie pościeli dziecięcej

Jeśli chodzi o pranie pościeli dziecięcej, to tak, jak w przypadku innego rodzaju tekstyliów, zaleca się oddzielenie wyrobów białych od kolorowych. Nawet użycie bardzo dobrych środków piorących może spowodować przebarwienia,a tego wolelibyśmy uniknąć. Z kolei pościel dziecięca kolorowa może być mieszana w praniu, chociaż nie jest zalecane mieszanie bardzo jasnych i bardzo ciemnych kolorów w tej samej partii. Oczywiście, w przypadku każdego rodzaju tkanin i kolorów, należy sugerować się wytycznymi producenta co do temperatury prania – zbyt wysoka może doprowadzić do „zbiegnięcia” się materiału, do przebarwień czy wybielenia. Przykładowo, bawełniane pościele dostępne w naszym sklepie można prać w temperaturze wynoszącej 40°C. Taka temperatura przy dzisiejszym stopniu zaawansowania środków piorących w zupełności wystarczy, by pozbyć się zarówno nieczystości, jak i drobnoustrojów.

W czym prać pościel dziecięcą?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele środków do prania materiałów przeznaczonych dla dzieci. Wiarygodne są tylko te, które posiadają atesty potwierdzające ich przeznaczenie i bezpieczeństwo w użytkowaniu. Z pewnością przy wyborze należy zwrócić na to uwagę, podobnie jak na to, by były pozbawione alergenów, które mogłyby wywoływać u dziecka niepożądane skutki np. w postaci wysypki lub innych zmian skórnych czy problemów z drogami oddechowymi. Zachęcamy do wybierania bezzapachowych i ekologicznych środków piorących, nie zawierających fosforanów. Do morza trafia coraz więcej zanieczyszczeń zarówno komunalnych, pochodzących z gospodarstw domowych, jak i przemysłowych oraz rolniczych. Każdego roku do polskich rzek, a następnie do Bałtyku, trafiają tysiące ton fosforu, a w ślad za nim następuje zakwit toksycznych sinic, kiedy to woda staje się mętna jak zupa, a na plaży pojawiają się informacje o zakazie kąpieli. Nasz wakacyjny dyskomfort to jednak jedynie czubek góry lodowej, gdyż morze dotknięte eutrofizacją jest jak organizm, który nie jest w stanie strawić spożytego w nadmiarze pokarmu i wskutek „przejedzenia” traci życie. W ten sposób powstają obszary o obniżonej ilości tlenu lub całkowite martwe strefy. Jak podaje WWF, powierzchnia martwych stref w Bałtyku wzrosła 10-krotnie w ciągu ostatnich 115 lat i zajmuje około 14% powierzchni morza. Dlatego jesteśmy przekonani, że powinniśmy wziąć sprawy w nasze ręce i świadomymi wyborami konsumenckimi dołożyć cegiełkę do ochrony środowiska.

 Jak często zmieniać i prać pościel dziecięcą?

Często, szczególnie świeżo upieczeni rodzice, zadają pytania o to, jak często zmieniać pościel dziecięcą i jak często ją prać. Do tej kwestii trzeba podchodzić zdroworozsądkowo. Zbyt częsta zmiana i pranie pościeli nie są wskazane, gdyż dziecka nie można wychowywać w warunkach sterylnych. Musi się ono powoli uodparniać na działanie różnych bakterii i drobnoustrojów, również tych, które znajdują się w bieliźnie. Ale z umiarem, stopniowo, gdyż system immunologiczny u niemowlaka dopiero się wykształca.

Częstotliwość zmiany i prania pościeli zależy głównie od zabrudzeń i ich rodzaju. Jeśli dziecku często ulewa się pokarm, czy też jest ona zabrudzona wyciekami z pieluszek, pościel trzeba zmieniać nawet codziennie. Jeśli jednak nie występują tego typu niespodzianki, można przyjąć, że w okresie pierwszego roku życia dziecka należy zmieniać bieliznę łóżeczkową nie rzadziej niż raz na tydzień/półtora tygodnia. Potem okres ten można wydłużać – raz na dwa/trzy tygodnie.

Wydaje się, że częstotliwość ta jest dość duża, a tym samym pościel stale wiruje w pralce, suszarce i jest poddawana działaniu wysokiej temperatury podczas prasowania, co wpływa na nią destrukcyjnie. Tu jednak wracamy do początku tekstu – warto wybierać produkty dobrej jakości. Jeśli do ich produkcji zostały wybrane tylko te gatunki bawełny, które sprawdzają się nawet w warunkach intensywnego używania, każdy „śpioch” będzie mógł się cieszyć swoją ulubioną pościelą przez lata.