Pytanie o to, jak zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo dziecka podczas snu, to jedno z najważniejszych pytań stawianych przez rodziców i opiekunów maluchów. Zagadnienie to jest bardzo złożone i składa się na nie wiele czynników, począwszy od właściwego przygotowania dziecka do snu, poprzez zapewnienie mu sprzyjających warunków zewnętrznych, takich jak temperatura czy wilgotność i świeżość powietrza, po właściwe ułożenie i okrycie, pozbycie się z łóżeczka zbędnych elementów (np. zabawek) czy zabezpieczenie szczebelków ochraniaczem do łóżeczka.

Kiedy dziecko śpi, nie tylko odpoczywa. W jego ciele zachodzi wówczas wiele bardzo ważnych dla jego rozwoju procesów. Zakłócenie snu może je zaburzać, czego następstwem jest m.in. spadek odporności, a tym samym wzrost podatności na infekcje i choroby. Z kolei jedną z wielu zalet zdrowego i dobrego snu jest to, iż w czasie snu wydzielany jest tzw. hormon wzrostu. Zaburzanie tego procesu, np. w wyniku praktykowania nieregularnego trybu życia czy uniemożliwiania zapadania w głęboki i spokojny sen, powoduje, że dziecko może rosnąć wolniej.

Wszyscy wiemy, że niewyspane dziecko jest marudne i nerwowe. Tak więc, nie na darmo mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch, jednak zapewnienie zdrowia ciała, szczególnie w przypadku najmłodszych, wymaga od nas sporo wysiłku i zwracania uwagi na kwestie, które na pierwszy rzut oka wydają się mało istotne, a czasem wręcz marginalne. Tymczasem trzeba sobie zdać sprawę z tego, że w przypadku niemowlaków najważniejsze są właśnie szczegóły. Jednym z nich jest wyposażenie łóżeczka w ochraniacz, który pozwala zapewnić bezpieczeństwo dziecka zarówno podczas snu, jaki i w czasie, kiedy w nim przebywa, bawiąc się czy odpoczywając.

Dlaczego jest on taki ważny? Jak sama nazwa wskazuje, posiada on funkcję ochrony czy to przed urazami i stłuczeniami, czy przed budzeniem malucha, np. w wyniku uderzenia (więcej o właściwościach ochraniaczy pisaliśmy TUTAJ). Mówiąc właśnie o zdrowiu dziecka, naszym zadaniem jest zapewnić mu komfort psychiczny i spokojny, nieprzerywany niepotrzebnymi zdarzeniami sen.

Wiadomo, że im dziecko jest starsze, tym bardziej staje się ruchliwe, również podczas snu. Tym samym narażone jest na stłuczenia, zwichnięcia kończyn lub zakleszczenia główki między szczebelkami. Dlatego zamocowanie na szczebelkach osłony ma niebagatelne znaczenie, tak dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka w łóżeczku, jak i komfortu oraz również naszego spokojnego snu.