Wybór pościeli dla niemowlaka, wbrew pozorom, nie jest sprawą prostą. Szczególnie zagubieni mają prawo być rodzice, którzy przed takimi wyborami stają po raz pierwszy w życiu. Pierwsze potomstwo to poligon doświadczalny, nie tylko w kwestii wychowania, ale i wyboru rzeczy, którymi otaczamy dziecko – zabawek, tekstyliów, kosmetyków. Dopiero własne doświadczenia są w stanie ukształtować świadome preferencje.

Nasze wybory również nie były łatwe. Wybierając wyprawkę dla naszej pierwszej córki, przekopywaliśmy wzdłuż i wszerz zasoby sklepów internetowych, sieciówek i pracowni handmade, aby znaleźć rzeczy, które zaspokoją nasze estetyczne i praktyczne potrzeby. Niestety, bezskutecznie. Na każdym kroku atakowali nas bohaterowie plastikowych kreskówek, infantylne i mało interesujące wzornictwo oraz tkaniny o wątpliwej reputacji i pochodzeniu. W takiej sytuacji wiedzieliśmy, że warto postawić na wyroby sprawdzonych producentów, najlepiej krajowych, bazujących na skrupulatnie wyselekcjonowanych materiałach, których jakość potwierdzają stosowne certyfikaty. Postanowiliśmy więc, na bazie własnych doświadczeń, stworzyć markę Maamut.

Komplet pościeli do łóżeczka od początku był dla nas obowiązkowym elementem wyprawki dla maleństwa. Poza aspektami wizualnymi i estetycznym wykończeniem najważniejszy był wybór bezpiecznych tkanin. Rodzice nie zawsze przywiązują odpowiednią uwagę do pościeli dla dzieci. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że towarzyszy im ona przez większą część doby. W końcu w pierwszych miesiącach życia maluchy spędzają, poza ramionami rodziców, czas właśnie w swoich łóżeczkach, kołyskach czy koszach Mojżesza. Dlatego warto zapewnić im jak najmilsze otoczenie.

Pościel bawełniana z certyfikatem Oeko-Tex

Pamiętajmy, że skóra dziecka jest niezwykle delikatna i podatna na wszelkie alergeny. Aby skutecznie się przed nimi uchronić, ale też sprawić, żeby dziecko w łóżeczku czuło się komfortowo, warto postawić na pościel dla niemowlaka z miłych w dotyku, delikatnych tkanin bawełnianych,. To jednak nie wszystko – pewność wyboru będziemy mieć jedynie wówczas, kiedy będą za nim stać rozpoznawalne i wiarygodne certyfikaty jakości, jak np. Oeko-Tex Standard 100. Jest to niezależny, znany od 1992 r. system certyfikacji bezpieczeństwa dla branży tekstylnej.

Wzornictwo inspirowane naturą

Mówiąc o komforcie snu i wypoczynku w łóżeczku, nie bez znaczenia jest również wzornictwo pościeli dla dzieci. Dzisiejszy “rozkrzyczany” świat wystawia maleństwo na ryzyko przebodźcowania, co może przejawiać się zmęczeniem, niepokojem, nadmiernym pobudzeniem i płaczliwością. Z pomocą przychodzi nam niezawodna matka natura – nie bez powodu zabieramy dzieci na spacery do lasu. Widok zieleni, drzew i przyrody uspokaja, wycisza, pobudza ciekawość oraz stymuluje prawidłowy rozwój poznawczy dziecka. Mocno zainspirowani naturą, postanowiliśmy przenieść jej fragmenty na nasze tekstylia.

Trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości

Pościel dla niemowlaka powinna również być łatwa do utrzymania w czystości. Każda mama wie, że dzieci generują wręcz absurdalne ilości prania, a dzień bez uruchomienia pralki jest dniem straconym. Regułom częstego prania poddana jest również pościel dla dzieci. Nie bez znaczenia będzie zatem aspekt jej jakości i trwałości. Bawełna, ze względu na swoje właściwości, sprawdza się tu bez zarzutów. Generalnie bawełna dobrze reaguje na pranie w wysokiej temperaturze, czego jednak w przypadku naszych tekstyliów nie polecamy. Pranie w temperaturze 40°C jest w zupełności wystarczające przy obecnym zaawansowaniu technologicznym pralek i środków piorących. Natomiast jeżeli zależy nam na efekcie dezynfekcji tekstyliów, co jest ważne szczególnie w przypadku noworodków, wystarczające będzie prasowanie parowe w wysokiej temperaturze. Gorąca para zabija drobnoustroje oraz usuwa pozostałości po środkach piorących, a tym samym zapewnia najmłodszym bezpieczeństwo użytkowania. Ma to ogromne znacznie szczególnie w przypadku dzieci ze skłonnościami do alergii.

Bezpieczeństwo w pościeli

Pozostaje jeszcze nie mniej istotna kwestia wykończenia pościeli dla dzieci. Ze względu na ich bezpieczeństwo, tekstylia pościelowe powinny być pozbawione zbędnych ozdób, jak np. guzików, łatwych do oderwania naszywek, długich tasiemek i innych wystających elementów, które mogłyby nieść potencjalne  ryzyko połknięcia lub owinięcia się dziecka. Warto postawić na rozwiązania praktyczne i minimalistyczne.

Maamut – odpowiednie pościele dla dzieci

Poza gwarantowanym bezpieczeństwem i jakością naszych tkanin, proponujemy również oryginalne, inspirowane naturą wzornictwo. Słuszność wyboru naszych tekstyliów potwierdzają opinie mam, które mają okazję już od kilku lat wraz ze swoimi pociechami testować je w praktyce. Maamut dba o to, aby sny układały się miękko.