Przyjście na świat nowego członka rodziny to nie lada wyzwanie. Przewraca do góry nogami nasze priorytety i na nowo definiuje życie. Im lepiej będziemy przygotowani do tego wielkiego wydarzenia, z tym większym spokojem i radością będziemy w stanie podejść do nowych obowiązków. Jednym z elementów przygotowań z którym zmierzamy się jako rodzice, jest skompletowanie wyprawki łóżeczkowej dla niemowlaka. Tekstylia, którymi otoczymy nasze dziecko mają niebagatelne znaczenie. Dlaczego? Dlatego, że właśnie w łóżeczku nasze maleństwo będzie spędzać najwięcej czasu w ciągu pierwszych miesięcy swojego życia. Trzeba więc zadbać o to, by znalazło się w nim wszystko, co niezbędne, ale równocześnie, by były to akcesoria o bardzo dobrej jakości – wygodne w użytkowaniu i utrzymaniu, a przede wszystkim zapewniające komfort niemowlęciu.

Bawełniana pościel do łóżeczka

Kiedy mamy już za sobą wybór odpowiedniego łóżeczka i materaca (koniecznie o właściwościach antyalergicznych, „oddychający” i odpowiednio twardy, by kręgosłup niemowlęcia był odpowiednio podparty), kołderki i poduszeczki, kolejnym elementem zakupu jest pościel. W jej doborze trzeba przede wszystkim kierować się jakością tkanin. Ciało noworodka jest szczególnie narażone na podrażnienia, dlatego warto zwrócić uwagę na to, by wszystkie akcesoria do łóżeczka dziecięcego były wykonane z delikatnych naturalnych tkanin. Dzięki temu uchronimy nasze maleństwo m.in. przed wpływem niebezpiecznych alergenów.

Szczególnie dobrze w charakterze wyprawki łóżeczkowej sprawdzają się produkty wykonane w 100% z bawełny. Jeśli dodatkowo są one opatrzone międzynarodowym znakiem Oeko-Tex standard 100, możemy mieć pewność, że dziecko będzie się czuło w takim otoczeniu komfortowo. W przypadku doboru materiałów sztucznych lub z domieszkami włókien syntetycznych niewiadomego pochodzenia, narażamy maleństwo na niebezpieczeństwo, np. związane z występowaniem odparzeń czy alergii skórnych.

Naturalne pościele w kilku rozmiarach

Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, warto zajrzeć do sklepu internetowego z bawełnianą pościelą dziecięcą. Znajdziecie w nim dobrej jakości tekstylia, takie jak poszewki na poduszki i kołderki, praktyczne prześcieradła z gumką zabezpieczającą je przed ściąganiem i zwijaniem, kocyki czy ochraniacze na szczebelki z trwałymi i bezpiecznymi wiązaniami. Wszystkie dostępne są w kilku najbardziej popularnych rozmiarach i, oczywiście, posiadają wspomniany znak jakości Oeko-Tex. Osoby lubiące naturę i oryginalne wzornictwo, docenią również ich prostotę oraz niespotykane wzory nawiązujące do natury.

Ile kompletów pościeli jest potrzebnych do łóżeczka?

Kwestia ilości kompletów pościeli w wyprawce łóżeczkowej jest indywidualna. Dobrze wiemy, że czasem trudno się opanować i kupujemy więcej niż jest nam potrzebne. Jeśli jednak mowa o pościeli, to z pewnością minimum stanowią dwa komplety, obejmujące poszewki i prześcieradła, Jest to jednak wersja dla oszczędnych i dobrze zorganizowanych rodziców, którzy na bieżąco pamiętają o praniu i posiadaniu w zapasie czystych egzemplarzy.

Niestety, na początku noworodki funkcjonują w taki sposób, że wymiana poszczególnych elementów pościeli może zdarzać się codziennie, a czasem nawet  więcej niż raz dziennie. Dlatego lepiej się zabezpieczyć, by zawsze mieć w zapasie czystą poszewkę czy prześcieradło. Jeśli chodzi o kocyki czy ochraniacze do łóżeczka w wersji minimalistycznej można je posiadać w jednym egzemplarzu. Czas i sposób użytkowania pokażą, czy potrzebujemy ich więcej. Niemniej, z doświadczenia rodzicielskiego wynika, że zawsze warto mieć elementy zastępcze, na wszelki wypadek, bo wiemy, że takich wypadków jest całkiem sporo. To już jednak oceni każdy rodzic, kiedy pozna, jak funkcjonuje jego maleństwo.